air hockey oyunuAir hockey, eğlence amacıyla oynanan, zevkli bir oyundan öte turnuvalar düzenlenen bir spor türüdür. Heyecanla oynanan oyunda oyun süresince amaç rakibe 7 gol atabilmektir. 7 gol atıldığında tur kazanılır. İlk skoru 7 olan taraf oyunun galibi olur. Oyun fiziksel güç ve efor gerektiren eğlenceli bir oyundur. Stres atmak, boş zamanları değerlendirmek, arkadaşlarla hoş vakit geçirmek için tercih edilebilecek bir oyundur. Air hockey masaları farklı tasarımlara sahiptir. Oyun alanları farklı ölçülerde olabilir. Ticari olarak kullanılmak üzere para mekanizmalı ya da jetonlu modelleri bulunmaktadır. Oyun süresi kolayca ayarlanabilen özelliklere sahip modeller de vardır. 99×199 santim, 101×205 santim, 101×206 santim gibi boyutlarda iç ebat üretimleri, 120×225 santim, 118×223 santim ve 98×187 santim dış ebat üretimi yapılabilmektedir. Ejder, meltem, şimşek, crystal, summer ve fantasy gibi modelleri vardır. İç ve dış mekanlarda kullanılmak üzere iki gruba ayrılır. İç mekanlarda kapalı ortamlarda kullanıma uygun olarak tasarlanmış modeller, dış mekanlarda ise hava şartları gibi bazı durumlar göz önünde bulundurularak tasarlanmış modeller kullanılır.Meltem Model Air Hockey

Air hockey, lunapark, alışveriş merkezleri gibi eğlence merkezlerinde popüler bir oyundur. Buralarda ve çay bahçesi, atari salonu gibi mekanlarda kar amaçlı jetonlu ya da parayla çalışan modelleri kullanılmaktadır. Masa hokeyi olarak da bilinen oyunda rekabet, hız ve dikkat ön plandadır. Oynadıkça bağımlılık yaratan oyunda kazandıkça rekabet ve hırs artar. Yaş fark etmeksizin her yaşta insanın zevkle oynayabileceği bir oyundur.

Makineye jeton ya da para atıldıktan sonra bir kompresör sayesinde hava üflenir ve bu sayede disk daha kaygan ve hareket yeteneği daha yüksek olur. Air hockey de sadece bir tane pak yani disk olur. Pak, sarı, yeşil ve kırmızı renklerin tonlarında olabilir. Oyuncular oyun bitene kadar bir tokmak kullanır. Bu tokmak pakı vurmak için kullanılır. Tokmak, ağır, yuvarlak ve plastik olabilir. Tokmaklar eğik tutulamaz. En fazla 170 gr ağırlığında olabilir. Her oyun sonunda oyuncular yer değiştirir. Oyuncu skor yaptıktan sonra karşı taraf oyuncusu pakı kaleden alıp 10 saniye içinde servis atmalıdır. Oyuncu, pak kendi kalesine girmişse o zaman elle servis atabilir.air hockey fiyatları

Air hockey sınırları masa içindeki raylar, masa yüzeyi, tokmaklar ve kalelerdir. Eğer pak bu sayılanların dışında bir yere değerse sınır dışına çıkmış sayılır. Oyuncular paka tokmağın herhangi bir yeriyle vurabilir, ancak tokmak pakın üzerine koyulamaz. Pak orta çizgiden oyuncu tarafına geçmişse 7 saniye içinde atış yapılmalıdır. Orta çizgide kalan paka her iki tarafta vurma hakkına sahiptir. Paka tokmak haricinde dokunulması yasaktır.

7 puanlı oyunlarda, pak elle kaleye sokulursa gol sayılmaz. Pak kaleye yatay olarak girer ve burada sıkışırsa yine gol değildir. Kaleye giren pak kaleden çıkarsa bu durumda da gol olmaz. Rakibe atılan her bir gol bir puan değerindedir. Oyuncular her bir oyunda bir defa mola alabilir. Her bir mola en fazla 10 saniye olur. Oyuncular pak kendilerindeyken veya oyun durmuşsa mola alabilir.

Air hockey oynarken oyunca faul yaparsa servis hakkı rakibe geçer. Eğer teknik faul yapılırsa karşı taraf serbest atış yapar. Zaman kazanmak için oyunu yavaşlatmak faul sebebidir. Tokmak kontrolü kaybolursa yine bu durum faul sebebidir. Pak masadan çıkarsa, orta çizgi oyuncu tarafından geçilirse, tokmak orta sahada ya da tamamı rakip tarafında olursa faul olur. Oyun aynı zamanda online olarak da oynanabilir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir