dragon profesyonel langırt masasıLangırt, eğlenceli ve popüler bir masa oyunudur. Günümüzde birçok langırt masası çeşidi görmek mümkündür. Langırt masası modeli ve çeşidine göre oyunda ufak farklılıklar olabilir. Bazı langırt masası türlerinde kalecinin oyun mesafesi hem geniş hem de ön plandadır. Bazı masalarda ise kalecilerin tek görevi şutları kurtarmaktır. Langırt masası 60 santim genişliğin, 105 santim uzunluğunda olabileceği gibi bu ölçüler 95-250 santime kadar değişebilir. Masa yapımında kullanılan malzemeler plastik, ahşap, metal ya da mermer olabilir. Kullanılan malzemeye göre oyunda şut gücü ciddi anlamda etkilenebilir.

Yeni iş fikri olarak da langırt masası tercih edilebilir. Bu tür oyun masaları satın alınarak hem sosyal bir uğraş hem de gelir sağlanabilir. Alışveriş merkezlerinde, çay bahçelerinde, atari salonları gibi sosyal alanlarda oyunu rahatlıkla oynamak, oyun sayesinde stres atmak, eğlenceli anlar yaşamak mümkündür. Bu tür mekanlarda paralı ya da jetonlu langırtlar bulunmakta ve ticari amaçlarla kullanılmaktadır. Çocuklar, gençler hatta yaşlılar tarafından büyük ilgi gören bir oyundur. Masanın şekli de tıpkı futbol sahasına benzemektedir. Oyuna yeni başlayanlar için zor olabilir. Ancak öğrenip tecrübe kazandıkça yeni taktikler gelişerek daha zevkli bir hale dönüşecektir. Futbolu seven, stres atmak isteyen kişiler için mükemmel bir oyundur. İddialı rakipler sayesinde oyun zevki kat kat artar.langırt masası fiyatları 2018

Dikdörtgen özellikte olan bir masa üzerinde maket oyuncular bulunur. Bir tür futbol olarak tanımlanabilir. Futbolun masada oynanan halidir. Masanın şekli de tıpkı futbol sahasına benzemektedir. Bu nedenle masa futbolu olarak da tanımlanır. Oyunda amaç, maket oyuncular çubuklarla kontrol edilerek topların belli deliklere atılmasını sağlamak ya da bu deliklere atılmasını engellemektir. Rakipler döner özelliği olan çubukları kullanarak, ortada bulunan topu rakip kaleye atmaya çalışır. Diğer taraf savunma yaparak atılan şutu kurtarmaya çalışır. Yani amaç, kaleye gol atmak ya da kaleye gidecek golü kurtarmaktır. Oyun topun ortaya bırakılmasıyla başlar. Topun oynayanların vurabileceği büyüklükte olması gerekir. Rakipler elle kontrol ettikleri çubuklarla topların hakimiyetini sağlayarak, pas verir ya da direkt gol atmaya çalışır. Her gol bir sayı olarak haneye yazılır. Rakiplerin belirlediği sayıya ulaşınca oyun tamamlanır. Genelde 5-7 sayı olduğunda oyun biter. Masa üzerinde orta saha, kale önü çizgileri bulunmaktadır. Masa üzerindeki çubuklar, kaleci, defans, orta saha ve forvet şeklinde dizilmiştir.dragon langırt masası

Langırt iki kişi oynanabileceği gibi, ikişer kişilik takımlar halinde de oynanabilir. 2-8 kişi arasında oyuncu sayısı değişebilir. Eğer teke tek oynanıyorsa kişi aynı anda dört çubuğu kontrol etmek zorundadır. İkişer kişilik takım şeklinde oynanıyorsa takımlar çubuk kontrollerini aralarında paylaşarak oynar.

Langırt basit ve eğlenceli bir oyun olsa da oyunun bazı kuralları vardır. Uluslararası bir maç yapılıyorsa oyuna yazı tura atılarak başlanabileceği gibi top ortaya bırakılarak da başlanabilir. Yazı turayı kazanan taraf kendi yarı sahasından ya da orta sahadan oyuna başlayabilir. Oyun başında direkt şut çekmek yasaktır. Oyuncunun şut çekmesi için en az üç pas yapması gerekir. Top herhangi bir nedene bağlı oyun alanından dışarı çıkmışsa, topa çıkmadan önce dokunan taraftan değil topu karşı taraf karşılar.

Langırt oyununun tarihi net olarak bilinmemektedir. Ancak Fransa ve Almanya kökenli olduğu, bu ülkelerde 1880 yıllarından bu tarafa oynandığı bilinmektedir. Langırt popüler ve eğlenceli bir oyun olduğundan 2002 yılında Uluslararası Langırt Federasyonu Fransa’da kurulmuştur. Federasyon tarafından birçok langırt yarışı düzenlenmiştir. Türkiye federasyona üye olan ülkelerden biridir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir