langirtLangırt Nedir?

Langırt, tarihi itibariyle 1880 ve 1890′ lere dayanan futboldan yola çıkarak oluşturulmuş bir masa oyunudur.Günümüzde bir çok langırt masası üretilmiştir.Langırt modelleri  arasında en bilinenleri Fransız stili Bonziniler, Amerikan stili Tornadolar, İtalyan stili Roberto Sport ve Garlandolar, Belçika stili Eurosoccer/Wood (Jupiter/ABC) masalar ile Alman stili Tecball masalarıdır.

Masa modellerinin sahip olduğu farklılıklar da oyun stillerini etkilemektedir.Örnek verirsek bazı masalarda kalecilerini oyun mesafesi daha geniş ve ön plandadır.Bazı masalarda ise kaleciler gelen şutları kurtarmak dışında bir fonksiyon gösterememektedir.Özellikle oyun içinde masaların belli bölümlerinde topun hareketsiz kalması durumuna karşı masaların köşeleri merkeze doğru eğimli yapılmıştır.Köşeleri eğimli olmayan masalarda ise buna önlem olarak kaleci olarak 3 bebek koyulmuştur.

italyan-model-jetonlu-langirtLangırt masaların boyutları ise çok değişkendir.Genişliği 60 cm ile 105 cm , uzunluğu ise 95 cm ile 250 cm arasında değişmektedir.Oynayan kişi sayısı ise 2 kişiden 10 kişiye kadar çıkabilmektedir.

Ayrıca son zamanlarda işletmeler için özel paralı / jetonlu langırt lar üretilmekte olup mekanlar tarafından ticari amaçlı kullanılmaktadır.

Masaların içindeki malzemeler ise mantar, plastik, ahşap, mermer ve metal gibi maddelerden yapılmıştır.Malzemede kullanılan maddelerin ise özellikle şut gücü üzerinde ciddi etkileri bulunmaktadır.

Langırt Nasıl Oynanır?langirt-masasi

Langırt oyunu 2 kişi olarak oynanacağı gibi masanın büyüklüğüne göre 8 kişi ile de oynanabilir.Oyunda ana mantık oyuncular döner çubuklara monte edilmiş bebekleri kullanarak ortadaki topu karşı takımın kalesinde sokmak üzerinde kuruludur.Karşı takım ise savunma yaparak bunu engellemeye çalışır.

Topu bir bebekten diğer bebeğe geçirme anlamında pas verilir.Topu karşı kaleye sokmak için ise şut atılır.Hedeflen gol sayısına ulaşılınca ise maç sona erer ve kazanan belli olur.Hedeflenen gol sayısı genellikle 5 ya da 7 olarak belirlenmiştir.

Langırt oyunu oyuncuların yetenek ve tecrübesiyle doğru orantılı olarak bazen çok estetik ve zorlu müsabakalara dönüşebilir.Langırt oyununa özel bir çok turnuva düzenlenip 4 yılda bir ise Dünya Şampiyonası yapılmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir